کتاب‌های داستانیداستان ایرانی

مرور کتاب ر ه ش نوشته رضا امیرخانی

کتابی که صف طویل خریدارانش در اولین روز فروش همگان را حیرت زده کرد

ر ه ش، داستان زندگی لیا و علا، زوج معماری است که زندگی را با عشق شروع کرده بودند و اکنون که فرزندشان ایلیا حدود پنج سال دارد، تنها اشتراک‌شان کوتاه نیامدن در اختلاف نظرهای فراوان‌شان در رابطه با تمامی مسائل زندگیِ خانوادگی و اجتماعی است.
اختلاف نظرهایی که به نویسنده این فرصت را می‌دهد تا انتقادهایش به سبک زندگی در تهران جدید را در قالب شکایت‌های لیای آرمان‌گرای منتقد به علای جاه‌طلبِ محافظه کار _ که اتفاقا یکی از مسئولین دولتی نیز میباشد_ ارائه کند.
گرچه موضوع اصلی داستان به چالش کشیدن معماری جدید و سیاست‌های توسعه شهری تهران است اما امیرخانی در این میان دیگر معضلات اجتماع امروز از جمله آلودگی هوا، ترافیک سنگین، کودکان کار، تبعیض طبقاتی، مبهم بودن چیستی زن در اجتماع، بی اعتمادی و سوءظن مردم به یکدیگر، بحران هویت، بی تدبیری و ریاکاری برخی مسئولین دولتی و … را نیز از انتقادات خود بی نصیب نگذاشته و همه را درقالب داستانی یکپارچه به نحوی به تصویر کشیده که تلخیِ آنها مخاطب را از کتاب دلزده نکند.
ازجمله نکات جالب آخرین رمان امیرخانی، رازِ انتخاب اسم خاصِ “ر ه ش” و رسم الخط خاص ترِ آن است که وی پاسخ آن‌را در اواسط داستان با زیرکی تمام گنجانده است. و مخاطبی که با پی بردن به وجه تسمیه کتاب در اواسط داستان باری به ذوق آمده و در دل نویسنده را تحسین کرده است، با پرده برداری از دلیل دوم این نام‌گذاری در فصل آخر باری دگر ذوق‌زده خواهد شد.
همچنین همخوانی بسیار تصویر روی جلد با موضوع داستان نیز از دیگر نکات جالب توجه کتاب است که امیرخانی در قسمتی از داستان با تشبیه جالبی آنرا ملموس‌تر خواهد کرد.
البته به ذوق آمدن خواننده‌ی این رمان جذاب به همین چندمورد محدود نمی‌شود و از این رو پیشنهاد می‌کنم خواندن “ر ه ش” را از دست ندهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا