پیشنهادات کتابگردکتاب‌های نوجوان

مرور کتاب شگفتی

تو واقعا یه شگفتی هستی آگی!

«تو واقعا یه شگفتی هستی آگی، یه شگفتی!»
این جمله را مادر آگوست می‌گوید و ما هم بعد از خواندن این کتاب از ته دل این جمله را تکرار می‌کنیم.
آگوست، شخصیت محوری این کتاب یک پسربچه عادی است با قیافه‌ای بسیار غیرعادی. کتاب شگفتی درباره پسری است که با بیماری نادری متولد می‌شود که صورتش را بسیار بدشکل کرده و با وجود سال‌ها جراحی، هنوز چهره‌ای دارد که کودکان کوچک را می‌ترساند و بزرگسالان را شوکه می‌کند. او کل دروس ابتدایی‌اش را در خانه آموخته است، تا اینکه روزی والدینش تصمیم گرفتند برای راهنمایی به مدرسه برود که می‌تواند گامی مهم در جهت به دست آوردن نوعی زندگی عادی برای اوگی باشد. اما او در مدرسه با خیره شدن، نامگذاری و محرومیت ناشی از متفاوت بودن روبرو می‌شود – خیلی بدتر از همیشه!
بچه‌های مدرسه حتی حاضر نبودند کنار او بنشینند. سفارش‌های اخلاقی و انسان دوستانه‌ی آقای مدیر هم کاری از پیش نمی‌برد. آگوست به خاطر قیافه‌ی زشتش رنج می‌کشید و تنها و منزوی بود. اما کم کم همه با این قضیه کنار آمدند و به شگفتی شخصیت باطنی آگوست پی بردند. عوامل گوناگونی دست‌به‌دست هم دادند تا این اتفاق بزرگ انسانی رخ داد. آقای مدیر با قانون خاص خودش، مهربانی‌های بی‌دریغ خانواده‌اش و رفتار شجاعانه و واقع‌بینانه‌ی برخی از هم‌کلاسی‌هایش همه و همه کمک کردند آگوست زندگی‌ای عادی پیدا کند؛ اما آنچه بیشتر از بقیه آگوست را از تنهایی و انزوا بیرون آورد، خود او بود. اینکه چطور و چگونه آگوست دوستی و رفاقت هم‌کلاسی‌هایش را جلب کرد، بر انزوا و طردشدگی‌اش چیره شد و به نوجوانی عادی و موفق تبدیل شد، ماجراهایی آموزنده و هیجان‌انگیز دارد که در این رمان می‌توانید بخوانید.
اما این رمان قصه محور نیست بلکه شخصیت محور است. نکته شگفت انگیز داستان، روایت‌های متعددی است که نه فقط از زاویه دید آگوست که بسیار واقعی است و آدم را با خودش همدل می‌کند، بلکه از زاویه دید اطرافیان، خانواده و دوستان او روایت می‌شود و همگی صدای منحصر به فرد و نگاه خاصی به آگوست دارند. در مجموع با شش راوی مختلف رو به رو هستیم، هر شخصی بینشی از شخصیت زیبا و زندگی شگفت انگیز آگوست ارائه می‌دهد که باعث می‌شود او را خیلی بهتر بشناسیم و با او دوست شویم.
خواندن درباره ۲۷ عمل جراحی اوگی، شادی از زندگی درونی درخشان او، وقتی احساس تنهایی یا نادیده شدن می‌کرد، دیدن زندگی او از منظرهای مختلف؛ با همه این‌ها غیر ممکن است که تحت تأثیر داستان او قرار نگیرید.
پالاسیو طنز و دوست داشتنی می‌نویسد و هر شخصیت را کاملا واقعی_نیمی شرور و نیمی همدل_ نشان می‌دهد. او بچه ها را کاملا می‌شناسد – اینکه چگونه فکر می‌کنند، چگونه صحبت می‌کنند، چگونه می‌توانند به طرز عجیبی گاهی پست وگاه فوق العاده شجاع و مهربان باشند.
هر از گاهی کتابی همراه شما می‌شود که اهمیت مهربانی و همدلی با همه کسانی که ملاقات می‌کنید را به شما یادآوری می‌کند. این کتاب واقعاً احساسات انسانی من را برانگیخت. گاهی اوقات همه ما آنقدر گرفتار دنیای خودمان هستیم که از دیدن افرادی که با ما متفاوت  هستند غافل می‌شویم.
فصل‌های کوتاه و تغییر روایت باعث می‌شود که سریع و آسان خوانده شود. شگفتی یک کتاب بسیار خوب با یک پیام عالی است، و پایان آن به بهترین و مهربانانه‌ترین شکل اشک برانگیز است. این کتاب را بدون تردید به اکثر خوانندگان پایه راهنمایی، دختر یا پسر توصیه می‌کنم، حتی برای کسانی که معمولاً تخیلی می‌خوانند و  داستان‌های واقع گرایانه را انتخاب نمی‌کنند. از همه مهم‌تر این کتاب درس فوق العاده‌ای در زمینه همدلی بود، برای همه در هر سنی!

zeinabaghaei

می آموزم، همیشه و همیشه. یادگیری برایم حکم نفس کشیدن را دارد. از کودکی هم بهترین رفیقم در این مسیر یادگیری کتاب‌ بوده. دوست دارم همه را به خصوص کودکان را با کتاب دوست کنم و با هم در کتاب‌ها سفر کنیم، تجربه‌های مختلف داشته باشیم، یاد بگیریم و از این دوستی لذت ببریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا