کتاب‌های غیرداستانیپیشنهادات کتابگردکتاب‌های خودباوریکتاب‌های کسب و کار

مرور کتاب اصل گرایی

برگزیدن عالی ها از خوب ها

این روزها خیلی ها تصور می‌کنند که باید تا می‌توانند از زمانشان استفاده کنند. مد شده که هر کس سرش شلوغ‌تر است یعنی موفق‌تر و پرکارتر است. این کتاب اما درباره این است که ما چه کارهایی را نکنیم. ما اطرافمان را با چیزهای کم ارزش و کم استفاده شلوغ کرده‌ایم. می‌خواهیم در همه چیز متخصص باشیم تا پول بیشتری در بیاوریم. اما واقعیت این است که ما نمی‌توانیم در همه زمینه‌ها متخصص باشیم. نمی‌توانیم تمام آنچه را که می‌بینیم بخریم. نمی‌توانیم درباره همه چیز بدانیم و درباره خیلی چیزها تجربه کسب کنیم.

مثلا نگاهی به کمد لباس‌هایتان بیاندازید. لباس‌هایی هست که مدت‌هاست نپوشیده‌اید یا اصلا دوستشان ندارید اما چون هدیه گرفتید، دلتان نیامده که از کمد لباس‌هایتان حذف کنید. اما چطور است که این گونه نگاه کنیم: پوشیدن کدام لباس‌ها مرا عالی می‌کند؟ آن‌ها را انتخاب کرده و بقیه را حذف کنید.

اصل گرایی برگزیدن عالی‌ها از بین خوبهاست. کار خوب را رها کن و در عوض کار عالی و موثر را به بهترین شکل ممکن انجام بده. ببین اصل چیست و فرع چیست . زمان و انرژی‌ات را بگذار برای اصلِ کاری. محور اصلی کتاب همین است:

کارهای کمتری انجام دهید اما عملکرد بهتری داشته باشید. چون زیاد بودن کارها، بهره وری را کاهش می‌دهد.

 

“گرگ مک کوین” نویسنده، مدرس و سخنران انگیزشی متولد لندن است. او مدرک MBA خود را از دانشگاه استنفور کسب کرده و در زمینه رهبری، مدیریت کسب و کار و طراحی استراتژی فعالیت می‌کند. مک کوین در این کتاب ضرورت اصل گرایی و روش تشخیص اصل از فرع را به ما آموزش می‌دهد.

این یک فرآیند ۴ مرحله‌ای است : ۱. بررسی ۲. ارزیابی ۳. حذف ۴. اجرا

ما با خواندن این کتاب می‌خواهیم یاد بگیریم مطمئن‌تر و نظام‌مندتر “نه” بگوییم. گرگ مک کیون می‌گوید:

وقتی می‌خواهید “نه” بگویید، به چیزهایی فکر کنید که اگر “آره” بگویید از دست می‌دهید. آنگاه راحت‌تر و منطقی‌تر “نه” می‌آورید.

اگر تصور حذف کردن چیزهای خوب برایتان سخت است، کافی است به این فکر کنید که تدوینگر فیلم سینمایی “گرگ وال استریت”، ۴۵ دقیقه از این فیلم  فوق‌العاده را حذف کرده است. اگر این فیلم و تصاویر نابش را دیده باشید، متوجه می‌شوید که تدوینگر، عجب کار عجیبی کرده است و چطور دلش آمده…؟ اما نتیجه‌ای که میبینیم، یک اثر فو‌ق‌العاده است. و چه خوب که اصل گزینی کرده است.

خواندن کتاب اصل گرایی هم از همان اصل کاری‌هاست. خواندن آن را برای خود اولویت بدهید و به افرادی که زندگی شلوغی دارند هدیه کنید.

انسانهایی که برای زندگی خود اولویت دارند، بیشتر مورد احترام بقیه هستند. و انسان‌هایی که اولویت ندارند، برایشان اولویت‌گذاری می‌شود. شما دوست دارید جزو کدام دسته از انسان‌ها باشید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا