کتاب‌های فلسفیکتاب‌های غیرداستانی

تولتک‌ها چه کسانی هستند و فلسفه‌ی آن‌ها در زندگی‌ چیست؟

چهار میثاق اثری از دون میگوئل روئیز

آیا می‌دانید تولتِک‌ها چه کسانی هستند و فلسفه آن‌ها در زندگی چیست؟

تولتک‌ها انسان‌های خردمندی هستند که با هم جامعه‌ای را تشکیل داده‌اند تا خِرد باستانی و معنوی خویش را حفظ کرده و به آیندگان انتقال دهند. در این میان دون میگوئل روئیز، مأمور شده تا فلسفه تولتک‌ها را نشر دهد. او با برگزاری سمینار، سخنرانی‌، کارگاه‌های آموزشی و چاپ کتاب، این وظیفه را به عهده گرفته است.

«میگوئل روئیز» نویسنده‌‌ای آمریکایی و صاحب اثرِ چهار میثاق است، کتابِ خردِ سرخ‌پوستان تولتک. هدف روئیز از نوشتن این کتاب، اعطای آزادی درونی و شخصی به انسان‌هاست. او عقیده دارد اگر کسی به آزادی درونی دست نیابد، هیچ آزادیِ بیرونی نجاتش نخواهد داد و همیشه در حصاری گرفتار است. می‌خواهد بگوید که انسان‌ها می‌توانند باورهای منفی را که از نسل‌های پیشین به آن‌ها ارث رسیده است، تغییر دهند. البته این کار بسیار سخت است و شاید هیچگاه صددرصد امکان‌پذیر نباشد ولی می‌تواند حرکتی سالم در مسیری درست باشد.

روئیز چون از نسل تولتک‌ها و خود یک ناوال (کسی که سِمَت استادی دارد) است با زبانی ساده و قابل‌فهم، باورهای آن‌ها را به‌خوبی منتقل کرده است‌. نویسنده، از چهار میثاق برایمان صحبت می‌کند. میثاق‌های قدیمی که باید شکسته شوند و میثاق‌های جدیدی، جایگزین شود.

چکیده‌ای از میثاق‌ها را برای ترغیب مخاطبان به مطالعه کتاب می‌نگارم:

میثاق اول: با کلام خود گناه نکنید. کلام مقتدرترین موهبتی است که در اختیار داریم. با کلام می‌توانیم زندگی یک فرد را بسازیم یا نابود کنیم پس از کلام، معصومانه استفاده کنیم.

میثاق دوم: هر چیزی را به خود نگیرید. وقتی هر حرفی را به خود می‌گیریم، دچار غم و اندوه می‌شویم. با خود بگوییم دیگران هر چه می‌خواهند بگویند و بیندیشند، من هیچ حرفی به خود نمی‌گیرم و به آن اعتماد نمی‌کنم.

میثاق سوم: تصورات باطل نکنید. ما انسان‌ها، عادت به تفسیر کردنِ حرف‌های دیگران داریم. همیشه آن چه را که می‌خواهیم، می‌بینیم و می‌شنویم. هیچ چیزی را آن‌‌طور که هست، درک نمی‌کنیم.

میثاق چهارم: برای به عمل درآوردن سه میثاق قبلی تمام تلاشتان را بکنید.

نویسنده با رویکردی تحلیلی به موضوع این کتابِ غیرداستانی پرداخته است. متن از انسجام و پایان‌بندی بسیار خوبی برخوردار است. مخاطب این اثر افرادی عملگرا هستند که در صدد برآمده‌اند تا میثاق‌‌های قدیمی موروثی را بشکنند.  آنچه مسلم است همه‌‌ی ما به این  کتاب‌ نیاز داریم.

بارها شنیده‌ایم تو اصلاً زیبا نیستی. تو چقدر چاقی. اصلاً صدای خوبی نداری و تمام این‌ها تبدیل به باورهایی (میثاق‌هایی) در وجود ما شده است. برای شکستن این میثاق‌ها در ابتدا نیاز به آگاهی داریم. پس این کتاب را بخوانید. چهار میثاق در ۱۱۵ صفحه با جلدی زیبا و ترجمه خوب خانم دل‌آرا قهرمان و انتشارات ذهن آویز به چاپ رسیده است.

 

 

maryam-nikoomanesh

می‌خوانم، می‌نویسم و آموخته‌‌هایم را به اشتراک می‌گذارم به امید این که، سهمی هر چند کوچک، در بهتر شدن جهان اطرافم داشته باشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا