کتاب‌های نوجوان

مرور کتاب عروس دریایی

و چه کسی می‌دانست که حقایق جالب زیادی در مورد عروس دریایی وجود دارد؟!


«بعضی قلب‌ها فقط چیزی حدود ۴۱۲ میلیون بار می‌زنند. به نظر زیاد می‌آید. اما حقیقت این است که تو فقط دوازده سال داری.»

سوزی ۱۳ ساله است و در سوگ مرگ بهترین دوستش به سر می‌برد که در تابستان سال پیش غرق شد. دوست صمیمی سابقش با وجود اینکه که شناگر خوبی بود در اثر غرق شدن جان باخت. او باور نمی‌کرد که مرگ دوستش فقط به این خاطر باشد. سپس در طول اردوی مدرسه در یک پارک پر از حیوانات آبزی، در مورد عروس دریایی نامرئی نکاتی می‌فهمد و به این نتیجه می‌رسد که نیش عروس دریایی دلیل مرگ فرنی است و تصمیم می‌گیرد تا آن را به همه دنیا ثابت کند. سوزی در حالی که غم و اندوه خود و سیر دوستی اش با فرنی را از اولین ملاقات او تا زمان مرگ غم انگیزش یادآوری می‌کند، شروع به یادگیری بیشتر در مورد پیچیدگی‌های دوستی و ارتباطات در زندگی می‌کند.

سوزی همه مراحل سوگ را به ما نشان می‌دهد: انکار و عدم پذیرش اتفاق، خشم و سکوت… او که زمانی پر حرف بود ساکت می‌شود، از صحبت کردن خودداری می‌کند و مانند لاک‌پشتی که در لاک خود رفته، در اندوه خود فرو می‌رود و نامرئی می‌شود:

آدم اگر حرف نزند به راحتی نامرئی می‌شود. دیده شدن بیشتر از آنکه با چشم‌ها ارتباط داشته باشد به گوش‌ها مربوط است.

در همین حال ذهن او خیلی فعال ادامه می‌دهد؛ ما صفحه به صفحه با دختری نوجوان رو به رو هستیم که اسرار زندگی را واکاوی می‌کند و به دنبال منطق در چیزهای غیرقابل توضیح (مثل مرگ) است. و جواب این مسائل را در دنیای عروس دریایی می‌یابد. این موجودات شبح وار به او چیزی ملموس می‌دهند تا غم و اندوه خود را نگه دارد.

«عروس های دریایی پلی هستند میان دنیایی که وجود داشت و دنیایی که وجود دارد.»

الی بنجامین تحقیقات عروس دریایی سوزی، کاوش او در روش علمی و برنامه‌ریزی ماهرانه‌اش را به شیوه‌ای یکپارچه در روایت می‌بافد. عروس دریایی ارتباط عمیق، درست و به جایی با داستان و شخصیت‌ها دارد و از اسم کتاب گرفته تا اینکه شخصیت اصلی همچین موجودی را برای تحقیق بعد از سوگ دوستش انتخاب کرده و نکات علمی مربوط به این موجود، کاملا مرتبط با حال و هوای داستان است.

برداشت سوزی از جهان، با وجود سن کمش، هم دانشگاهی و هم شاعرانه است. او یکی از عاشقانه‌ترین جهان بینی‌هایی را دارد که تاکنون در یک کتاب با آن مواجه شده بودم.

«عروس دریایی» داستانی است که به زیبایی ساخته شده است، در مورد آغازهایی دوباره که از درد ناشی می‌شوند و ما را شکوفا می‌کنند و به زندگی ارزشمندی می‌رسانند.

ویژگی های مثبت کتاب:

این کتاب چندین احساسات عمیق زندگی را ارائه می‌دهد:

گاهی اوقات شما نمی‌خواهید اتفاقی که افتاده را بپذیرید، می‌خواهید همه چیز به شدت تغییر کند، حتی نمی‌توانید تحمل کنید که در یک اتاق با شرایط واقعی باشید، و درک این قضیه از سمت دیگران مشکل است.

حتی تامل سوزی در مورد مردم و رفتار اجتماعی به خواننده چیزی برای فکر کردن می دهد، سکوت و ارتباط و درک و همدلی و دوستی، به چه اندازه و چه شکلی باید باشد؟

اگر مردم سکوت می‌کردند صداهای خودشان را بهتر می‌شنیدند. اگر مردم بیشتر سکوت می‌کردند حرف‌هایی که به زبان می‌آوردند حرف‌های مهم‌تری بودند. اگر مردم سکوت می‌کردند نشانه‌ها را بهتر می‌فهمیدند، درست مثل موجودات زیرآب که با امواج و نورها و تغییر رنگ‌ها با هم حرف می‌زنند.

و نکاتی بود که قدرت این کتاب را بیشتر می‌کرد:

  1. در هم تنیده شدن داستان با زندگی عروس دریایی و شیوه پژوهش علمی و اطلاعات سرگرم کننده … مثلا آیا می‌دانستید که عروس دریایی‌ها جاودانه هستند؟ یک نوع عروس دریایی هست که جوان‌تر می‌شود. کاری که هیچ موجود دیگری روی زمین نمی‌تواند انجام دهد. خیلی شگفت انگیز است، نه؟ این نکات، دیدگاه جدیدی را در مورد عروس دریایی و نحوه دید ما به چیزهای به ظاهر علمی می‌دهد. نشان می دهد که بعضی چیزها را نمی‌دانیم، چیزهای حتی کوچکی که مهم هستند.، نکات کوچکی که اگر کسی بداند می‌تواند تغییر ایجاد کند.
  2. پرداختن به موضوع ورود به دوره نوجوانی و تغییر در روابط و روحیات و مسئله مهم و واقعی‌ای که نوجوانان با آن مواجه هستند و فرایندی که هر انسانی هنگام سوگ طی می‌کند. چیزی که من در مورد این کتاب دوست داشتم این بود که چقدر شخصیت و احساسات سوزی باورپذیر بود.
  3. تنوع خانوادگی و ارتباطات موجود در کتاب و ارائه ندادن یک الگوی کلیشه‌ای و ثابت. من روابط سوزی را دوست داشتم. خانواده او جالب بودند. آنها او را نزد یک درمانگر بردند تا در مورد سکوت طولانی سوزی صحبت کنند، اما هرگز او را تحت فشار قرار ندادند یا از او ناامید نشدند. آنها آنجا منتظر بودند، آماده برای زمانی که سوزی آماده بود همه چیز را بپذیرد. پدر و مادر او طلاق گرفته بودند اما هنوز با هم صحبت می کردند و هردو به یک اندازه به احوال و مسائل فرزندشان اهمیت می‌دادند. من همچنین خانم تورتون(معلم سوزی) و مشاهدات و پیشنهادات او را دوست داشتم. دیدن یک رابطه خوب شاگرد و معلمی که واقعا آن پناهگاه امن را برای دانش‌آموز ارائه می‌کند، بسیار لذت بخش است.

عروس دریایی

سخن پایانی

«عروس دریایی» یک رمان زیبای نوجوان ​​است که خواندن آن برای همه سنین عالی است. و به ویژه اگر تجربه از دست دادن یکی از عزیزان را داشته باشید، برایتان پرمعنی است. افسرده کننده نیست، بلکه امیدوارکننده است، با لحظات طنز فراوان. حقایق علمی مربوط به عروس دریایی با سبک نوشتاری غنی که بسیار تکان دهنده و قدرتمند است و شباهت‌هایی به زندگی روزمره ارائه می‌دهد.

خوانندگان جوان‌تر از قلب بزرگ سوزی آرامش خواهند یافت و خوانندگان بزرگسال از حساسیت و حقایق عمیق یک روایت پر از جزئیات شگفت زده خواهند شد. این یک رمان نفیس است.

من انتظار نداشتم این کتاب را به اندازه بعضی کتاب‌های بزرگسال دوست داشته باشم، اما خیلی دوستش داشتم و خواندنش خیلی سریعتر از چیزی پیش رفت که انتظار داشتم. فکر می‌کردم حقایق علمی زیاد درباره عروس دریایی خواندن من را کند می‌کند، اما نه، من این کتاب را یکسره خواندم و تمام کردم.

و چه کسی می‌دانست که حقایق جالب زیادی در مورد عروس دریایی وجود دارد؟!

zeinabaghaei

می آموزم، همیشه و همیشه. یادگیری برایم حکم نفس کشیدن را دارد. از کودکی هم بهترین رفیقم در این مسیر یادگیری کتاب‌ بوده. دوست دارم همه را به خصوص کودکان را با کتاب دوست کنم و با هم در کتاب‌ها سفر کنیم، تجربه‌های مختلف داشته باشیم، یاد بگیریم و از این دوستی لذت ببریم.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا