کتاب‌های نوجوان

مرور کتاب مومی ترول ها

ترول های کوچک و سیل بزرگ

امضایی که داستان شد !

آخر یکی از روزهای تابستان ترولک و مادرش به دنبال جایی برای ساختن کاشانه‌شان به آن دوردورهای جنگل بزرگ رسیدند. جایی تاریک و کم نور با گل‌های بزرگ غول پیکر. گل‌هایی عجیب که از آن‌ها نور می‌آمد. همان جا بود که با موجود جدیدی آشنا شدند: بوبو! بوبوی کوچک و ترسو که تک و تنهاست و از این بابت حسابی اوقاتش تلخ است. برای همین با ترولک و مادرش همراه می‌شود.

توی راه ترولک و مادرش متوجه می‌شوند که پدر ترولک آنها را ترک نکرده بلکه ناپدید شده و نشانه‌هایی از مومی ترولِ پدر را در جنگل می‌بینند. برای پیدا کردن بابا ترول راهی جز دنبال کردن نشانه‌ها ندارند. اما پیدا کردن مومی ترول راحت و آسان نیست و ماجراهای زیادی سر راه آن‌هاست و با موجودات جدید دیگری آشنا می‌شوند.

تووه یانسون نویسنده، نقاش و طراح است. او وقتی برای اولین بار امضای خودش را که موجودی دم دار با دماغی دراز و گوش‌های بزرگ بود امضا می‌کرد، مومی ترول‌ها را اختراع کرد؛ آن هم برای رها شدن از تاریکی‌های جنگ جهانی دوم.

مومی ترول‌ها موجودات کوچیکی شبیه اسب‌های آبی هستند که در دره‌ی ترول‌ها زندگی می‌کنند. موجوداتی مهربان و صمیمی. حالا ترولک و مادرش باید پدر سر به هوا را پیدا کنند.

داستان ترول‌ها پر از موجودات عجیب، اتفاقات و ماجراجویی‌های سرگرم کننده و سرزمین‌های شناخته نشده است. قصه‌های کوچک خواندنی از موجودات کوچک و دوست داشتنی و افسانه‌ای. «ترول های کوچک و سیل بزرگ» مثل یک آبنبات کوچک میوه‌ای میماند. شیرین و ساده و حال خوب کن. تصاویر کتاب هم همان امضای ساده‌ای است که حالا صاحب خانه و خانواده شده. امضایی به نام ترول. امضایی که داستان شد.

 

نویسنده: تووه یانسون

مترجم: مرسده خدیور محسنی، محمود امیر یار احمدی

ناشر: هوپا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا