داستان ایرانیکتاب‌های داستانی

مرور کتاب عشق از دیار دریا نوشته معصومه عیوضی

زندگینامه داستانی رابعه عدویه

“غروب‌های بصره لبریز از صدای هیاهوی زمینی و همیشگی مردم بود و در نهایت شب سرشار از سکوت.

سکوتی مرموز و گنگ، اما گاه در سیاهی و سکوت شب‌های بصره، صدای مناجات زنی رخنه می‌کرد.

طنین راز آمیزی که خواب غفلت‌زدگان دور و نزدیک را بر هم میزد و بر سینه‌های تنگ چنگ می‌کشید.

واژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سرگردان و حزن آلودی که از حلق بغض گرفته و خراش یافته‌ای بیرون می‌زد و از حنجره پر می‌کشید و بالا میرفت این صدا از آن رابعه بود.”

 

رمان تاریخی و جذاب “عشق از دیار دریا” داستان زندگی دختری به نام رابعه است که در یک خانواده فقیرنشین پنج نفره در حومه شهر بصره به دنیا می‌آید. قبل از تولد او، یک شب پدرش در خواب پیامبر(ص) را می‌بیند که به او نوید دخترکی را می‌دهد که این نوزاد بانوی گرانقدری است که هفتاد هزار تن از امت من در شفاعت او خواهند بود.

سال‌ها از تولد رابعه گذشت. زمانی که هشت ساله بود پدرش به دلیل کهولت سن و بیماری فوت می‌کند و شش ماه بعد مادرش بیمار می‌شود و او نیز از دنیا می‌رود.

رابعه به همراه سه خواهرش روزگار دشواری را سپری می‌کردند. کابوس گرسنگی و قحطی، وحشت بر دل این دخترکان انداخته بود.

غارتگران در شهر بصره به راه افتادند و خانه‌های مردم را به غارت می‌بردند، آنها به خانه رابعه هم هجوم بردند و پس از نومید شدن از وسایل ارزشمند در خانه، به دنبال دختران برای فروش آنان به بزرگان و بردن کنیز گشتند.

رابعه و خواهرانش از خانه فرار کردند. در حین فرار، رابعه، خواهرانش را گم می‌کند و تقدیر و سرنوشت متفاوتی برایش رقم میخورد.

رابعه چهره زیبا و قامتی کشیده و موزون داشت یکی از زنان رامشگر او را می‌بیند و صدایش را می‌شنود و به جمع شاگردانش دعوت می‌کند.

در همان اوایل هنر رابعه بر زن معلوم شد. او کشف کرد که رابعه استعدادی پنهان دارد و به زودی کارش رونق خواهد گرفت.

نواختن تار را به او آموخت و او را همراه خود به مجالس بزرگان می‌برد. صدای آواز رابعه بر دلها نشسته و نامش بر سر زبانها افتاده بود.

آواز خوانی و نواختن تار و شعرگویی در آن زمان بهترین کاری بود که رابعه انتخاب کرده بود. تن صدای رابعه تار و پودی از درد و اندوه و حسرت بود.

پس از گذشت چندین سال از زندگی او، روزی تصمیم می‌گیرید مسیر زندگی‌اش را تغییر دهد و این تغییر و تحولات در زندگی او جهشی عظیم در وی ایجاد کرد تا جایی که مردان به او لقب تاج الرجال را دادند.

نویسنده در این کتاب تمام توصیفات شهر، مناظر و حالات عرفانی را با لحن ادبی زیبا و شگفت‌انگیزی بیان کرده است.

اگر علاقمند به داستان‌های تاریخی و مذهبی هستید و دوست دارید بدانید راز خواب پدر رابعه چه بوده و چرا به او لقب تاج‌الرجال را دادند این کتاب را مطالعه کنید.

کتاب عشق از دیار دریا به قلم معصومه عیوضی نگارش شده و توسط موسسه انجمن قلم ایرانیان به چاپ رسیده است.

*رابعه عدویه با کنیه ام‌الخیر و با نام کامل رابعه بنت اسماعیل العدوی، از زنان عابد و از صوفیان معروف عرب است که در میان صوفیان جهان اسلام جایگاه ویژه‌ای دارد.

این زن عالمه که قریحه شعری قابل توجهی داشت و در ردیف شعرای به نام تاریخ عرب و اسلام است، حدود سال ۱۰۰ هجری قمری در بصره عراق متولد و در تاریخ ۱۸۰ هجری قمری در بیت المقدس درگذشت.

وی از بنیانگذاران مکتب ویژه در صوفیه با نام مکتب عشق الهی است.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا