کتاب‌های غیرداستانیجستارکتاب‌های خودباوری

مرور کتاب اعتماد به نفس بیشتر داشتن نوشته آلن دوباتن

از سری کتاب های مدرسه زندگی

چیزهایی را از دست خواهیم داد، از پا خواهیم افتاد و سرانجام با طلوع خورشید به ساحل نجات می‌رسیم.

آلن دوباتن را با ساده‌سازی فلسفه برای کاربرد و تفکر در زندگی روزمره می‌شناسیم. در این کتاب نیز او با درآمیختن فلسفه، روانشناسی و هنر «داشتن اعتماد به نفس» را به خوبی آموزش می‌دهد.

«اعتماد به نفس بیشتر داشتن» از سری «جستارهایی برای زندگی» توسط مؤسسه «مدرسه زندگی» و از سوی انتشارات «هنوز» منتشر شده است.

دوباتن معتقد است اعتماد به نفس نوعی قابلیت است نه نعمتی الهی؛ قابلیتی که بر مجموعه باورهای ما درباره دنیا و جایگاه طبیعی‌مان استوار است. بسیاری از ما برای کسب تجربه در زمینه‌های فنی مانند امور مهندسی یا آموزش پرش نیزه و ..‌‌.. ساعت‌ها وقت صرف می‌کنیم اما از ضرورت اولیه کسب اعتماد به نفس برای اموری مثل باز کردن سر صحبت با غریبه‌ها غافل هستیم.

او در این کتاب با بررسی نظام‌مند ریشه‌های تردید و تسلیم، روش تضعیف آن‌ها و تقویت نقاط قوتمان را در قالب ده راهکار به ما آموزش می‌دهد. راهکارهایی که کاربردی و قابل تعمیم در جنبه‌های مختلف زندگی هستند:

_ برای اعتماد به نفس بر نقاط قوت‌مان مثل شأن و مقام تکیه نکنیم، چون هنگامی که برای آن تهدیدی پیش بیاید، اعتماد به نفس مان از بین می رود.
_ ضعف‌های درونی‌مان نباید ما را از انجام کارهایی که دیگران انجام می‌دهند باز دارد، چون دیگران نیز به اندازه ما ضعیف هستند‌.
_ نگرانی‌ها، بد بیاری‌ها و مشکلات حوادث اجتناب‌ناپذیر مسیر راه ماست.
_ بین دشمن و منتقد تمایز قایل شویم تا عیوب واقعی‌مان را اصلاح کنیم.
_ این که فقط از درون مهربان، جذاب، با هوش و عاقل باشیم، کافی نیست؛ باید مهارتی را پرورش دهیم که به ما اجازه دهد توانایی‌هایمان را به صورت گسترده در دنیای بیرون نشان دهیم.

دوباتن با ارائه مثال‌هایی خوب از زندگی افراد و گنجاندن چند نقاشی در ارتباط با ناپایداری زندگی و مقاومت بشر در مواجهه با مخاطرات ترسناک، به درک بهتر ایده‌ها و افکارش به مخاطب کمک کرده است.

او به ما یادآوری می‌کند که راهِ به دست آوردن اعتماد به نفسِ بیشتر این نیست که پشت‌مان به مقام و منزلت خودمان گرم باشد، بلکه راهِ آن کنار آمدن با بلاهت اجتناب‌ناپذیر خودمان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا