کتاب‌های غیرداستانیزندگی‌نامه و سفرنامه

مرور کتاب “تنها گریه کن”

روایت زندگی اشرف سادات منتظری | مادر شهید معماریان

این کتاب، قصه‌ی مادر شهید شدنِ اشرف سادات و البته تعالی یافتن روح اوست. قصه،‌ قصه‌ی زندگی یک دختر معمولی است با روندی طبیعی مثل همه‌ی دختران. اما اشرف سادات این داستان در هر نقشی که زندگی برایش پیش می‌آورد به بهترین نحو عمل می‌کند و روحش را بزرگ می‌کند. و ما قد کشیدن و بزرگ شدن روح اشرف سادات را با کلمات کتاب درک می‌کنیم.

داستان از دوران کودکی دخترکی پر از شور زندگی در محله‌های قدیمی شهر قم، نوجوانی و ازدواج سنتی‌اش شروع می‌شود. اما نقطه عطف زندگی اشرف سادات روزهای انقلاب است. زمانی‌ که نور امام بر وجود او می‌تابد و می‌فهمد که رسالتش خدمت به اسلام است و دیگر جنسیت و هیچ محدودیتی مانع خدمتش نمی‌شود.

پیش از انقلاب در تهران و قم فعالیت‌های بسیاری بر ضد نظام شاهنشاهی داشت و  پس از انقلاب و وقوع جنگ نیز خانه‌اش را پایگاه بسیج کرد و حتی در همان روزها هم در خانه‌اش به روی همگان باز بود و کمک حال زندگی خیلی از مردم مستمند.

از دل همین خانه بود که محمد معماریان رشد کرد و وارد جبهه شد. مادر این شهید خودش فرزندش را به جبهه رفتن تشویق می‌کرد و در روزهای دوری نیز صبری زینب گونه داشت.

خلاف بسیاری از کتاب‌های زندگی‌نامه شهدا، این کتاب قلم بسیار قوی و روانی دارد که تو را تا انتهای قصه می‌کشاند. نکته‌ی متمایز دیگر “‌تنها گریه کن ” شخصیت محوری آن است که به جای شهید داستان (که محمدمعماریان باشد) مادر او و نقش مادری‌اش در رشد این فرزند را می‌بینیم.

هم‌چنین تقریظی که رهبر انقلاب بر این کتاب نوشتند نیز خاص و قابل اشاره است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

با شوق و عطش، این کتاب شگفتی‌ساز را خواندم و چشم و دل را شستشو دادم. همه چیز در این کتاب، عالی است؛ روایت، عالی؛ راوی، عالی؛ نگارش، عالی؛ سلیقه‌ تدوین و گردآوری، عالی، و شهید و نگاه مرحمت سالار شهیدان به او و مادرش در نهایت علوّ و رفعت .. هیچ سرمایه‌ معنوی برای کشور و ملّت و انقلاب برتر از اینها نیست. سرمایه‌ باارزش دیگر، قدرت نگارش لطیف و گویایی است که این ماجرای عاشقانه‌ مادرانه به آن نیاز داشت.

۱۰ اسفند ۱۳۹۹

ــ از نویسنده جدّاً باید تشکّر شود.

“تنها گریه کن” برای همه کتاب‌دوستان آموزنده است و البته الهام‌بخش، چون نویسنده حوادث را خیلی دقیق و شیرین روایت کرده و البته این زندگی آنقدر ساده  و پاک است که روح هر خواننده‌ای را روشن می‌کند.

تجربه‌ی من از خواندن کتاب‌های انسان‌های بزرگ به خصوص شهدا این بوده که تا مدتی سعی داشته‌ام تا خصوصیات اخلاقی‌ام را بهبود دهم و شبیه شخصیت محوری داستان کنم، از این جهت مطالعه زندگی‌نامه‌ها بسیار اثربخش خواهند بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا