کتاب‌های داستانیپیشنهادات کتابگردداستان خارجی

مرور کتاب زندگی داستانی ای جی فیکری

در ستایش عاشقان کتاب، کتابفروش‌ها و مرورنویسان!

درمانی برای درد دوری از کتاب

راه حل من بعد از مدتی که از کتاب‌ها دور می‌شوم و حس کتاب خواندنم کمرنگ می‌شود؛ خواندن کتابی است درباره کتاب‌‌ها، که موضوع اصلی‌ عشق به کتاب باشد و شخصیت‌های اصلی عاشق کتاب باشند. کتاب زندگی داستانی ای جی فیکری یکی از بهترین این کتاب‌ها بود که بعد از خواندنش مرا به سمت بیشتر خواندن برد.

ای.جی.فیکری که بود و چه کرد؟

روی تابلویی که در ایوان کتابفروشی جزیره آلیس آویزان شده است، این شعار نوشته شده: «هیچ کس جزیره نیست؛ هر کتاب یک جهان است.» ای.جی. فیکری(A.J. Fikry)، صاحب این کتابفروشی خلوت -تنها کتابفروشی منطقه-، در حال کشف معنای واقعی آن است.

زندگی این مرد ۳۹ساله اصلاً آنطور که او انتظار داشت نیست. همسرش، عشق زندگی او در یک تصادف فوت کرده است، کتابفروشی او بدترین فروش را در تاریخ خود تجربه کرده و اکنون دارایی گران قیمت او، مجموعه‌ای کمیاب از اشعار ادگار آلن پو، به سرقت رفته است. او مردم را خیلی دوست ندارد و به آهستگی منزوی می‌شود.

اما یک روز فیکری بسته‌ای غیر منتظره دریافت می‌کند که زندگی او را کاملاً تغییر می‌دهد. همراه با آن آملیا، نماینده فروش کتاب وارد زندگی او می‌شود و دیدار این دو عاشق کتاب، فیکری را به این نتیجه می‌رساند که همیشه شانسی برای عشق دوم وجود دارد J

البته این فقط نمایی کلی از داستان بود، کتاب پر از شگفتی‌های کوچک و بزرگ است.

شخصیت‌های کامل و شگفت انگیز

یک کتاب خوب دارای شخصیت هایی کامل است و همین شخصیت پردازی خوب، ویژگی اصلی کتاب زندگی داستانی ای.جی. فیکری است. هر یک از شخصیت‌ها مسیرهای متفاوتی برای تغییر و تکامل طی می‌کنند ولی همه آنها به روشی فوق العاده به هم متصل می‌شوند. حتی شخصیت‌هایی که در ابتدا انتظار زیادی از آنها ندارید کاملا شما را شگفت زده خواهند کرد. فیکری یکی از انواع شخصیت‌های مورد علاقه من است؛ او بدبین و بدخلق، در عین حال شوخ، باهوش و دوست داشتنی است. و دو شخصیت اصلی کتاب یعنی فیکری و آملیا، هردو عاشق کتاب و داستان‌ها هستند و این حس را به خوبی منتقل می‌کنند دو عاشق کتاب حرف هم را به خوبی می‌فهمند و لذت‌های مشترکی از فضای کتابفروشی می‌برند.

بخشی از کتاب

ما کتاب می‌خوانیم تا بدانیم که تنها نیستیم.

ما کتاب می‌خوانیم چون تنها هستیم.

ما کتاب می‌خوانیم و دیگر تنها نیستیم.

ما تنها نیستیم.

می‌خواهد به او بگوید زندگی من لا به لای این کتاب‌هاست، این را بخوان و قلبم را بشناس.

گره خوردن داستان و زندگی

داستان زندگی فیکری لا به لای کتاب‌هایی که می‌خواند تعریف می‌شود؛ من عاشق این ایده خاص و ساختار متفاوت این کتاب شدم. هر فصل با مرور یک داستان کلاسیک شروع می‌شود، شامل دیدگاه منحصر به فرد ای جی. ماجرای هر فصل به داستانی که در مرورنویسی اول فصل از آن نوشته ارتباط دارد. نشان می‌دهد داستان‌ها چطور می‌توانند به زندگی روزمره ما برخورد کنند و تطابق داشته باشند. قدرت این ایده به حدی بود که من را مشتاق کرد داستان‌هایی که هر فصل به آن اشاره می‌کند را پیدا کنم و بخوانم.

چه کسی این کتاب را حتما بخواند؟

این کتابی درباره کتاب است؛ درباره رمان‌ها، داستان‌های کوتاه، کتابخوان‌ها، نویسندگان و کتابفروشی‌ها. بنابراین هرکسی که عاشق کتاب و کتابفروشی و دنیایی باشد که خواندن  به رویش می‌گشاید، عاشق این کتاب خواهد شد.

 

zeinabaghaei

می آموزم، همیشه و همیشه. یادگیری برایم حکم نفس کشیدن را دارد. از کودکی هم بهترین رفیقم در این مسیر یادگیری کتاب‌ بوده. دوست دارم همه را به خصوص کودکان را با کتاب دوست کنم و با هم در کتاب‌ها سفر کنیم، تجربه‌های مختلف داشته باشیم، یاد بگیریم و از این دوستی لذت ببریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا