کتاب‌های غیرداستانیکتاب‌های کسب و کار

مرور کتاب “مدیریت پروژه برای غیر مدیر پروژه”

اگر نفس می‌کشید، دربرابر نفس‌هایتان مسئولید و باید بگویم شما یک مدیر پروژه‌اید!

همه ما مدیر پروژه‌‌ایم، مدیر پروژه بزرگی به نام زندگی!

سه نویسنده‌ی این کتاب با تجربه‌های بسیاری که در مدیریت پروژه داشته‌اند تلاش کرده‌اند تا از دل مفاهیم دشوار مدیریت پروژه به سبک‌هایی نظیر PMBOK، یک ایده‌ی جدید برای رشدفردی و بالابردن بهره‌وری در کارهای روزانه ارائه دهند.

هدف نویسندگان این بوده که منبعی برای آموزش با زبان صمیمی و قابل درک برای کسانی که به مبانی مدیریت پروژه نیاز دارند، تدوین کنند.

امروزه که بیشتر مدیران و سازمان‌ها از قواعد خشک و دست و پا گیر سازمانی فاصله گرفته‌اند و غالبا شخص اول کسب و کارها سعی دارد از مدیریت افراد به سمت رهبری حرکت کند، نیاز به سبک جدیدی از مدیریت پروژه نیز احساس می‌شود، سبکی بر پایه همدلی و درک افراد.

این کتاب برای من شبیه به یک دوره‌ی آموزشی عملی بود، با چندین استاد حرفه‌ای که مرا به دل چند پروژه‌ی بزرگ بردند.

یکی از مشکلات ما در مسیر اهداف و آمال‌مان این است که راه رسیدن به آن‌ها را در میانه و حتی ابتدای راه گم می‌کنیم.

در این کتاب، ابتدا شما با مفهوم پروژه آشنا می‌شوید، دلایل شکست پروژه‌ها را می‌بینید و گام به گام با نمونه‌های عملی یاد می‌گیرید که چطور یک پروژه را شروع کنید و به سرانجام برسانید و حتی چطور بعد از اتمام، کیفیت و چگونگی آن را بسنجید.

کتاب چندین روش برای برنامه ریزی و تقسیم کار به شما پیشنهاد می‌هد، مهم‌ترین نکته این کتاب برای من یادگیری کشیدن گانت-چارت بود. یک روش خیلی ساده برای به روی کاغذ آوردن پروژه.

بعد از مطالعه “مدیریت پروژه برای غیر مدیر پروژه” ۴ رفتار بنیادی درون شما ایجاد می‌شود و مطمئنا کارهای شما را متحول خواهد کرد.

رفتارهای بنیادی شامل:
۱. احترام گذاشتن به افراد
۲. اول گوش دادن به صحبت های افراد
۳. شفاف سازی تمام انتظارات و توقع ها از اول کار
۴. پاسخگو و متعهد بودن در برابر کار خود

هر پروژه‌ای در این دنیا حتی اگر با بدترین شکست هم مواجه شود، یک روزی امکان جبران و ادامه‌اش فراهم می‌شود،‌ اما پروژه عمر به گزاف‌ترین بها هم، قابل جبران نیست.

 

مدیریت پروژه به ما کمک می‌کند تا با زندگی بسیار جدی مواجه شویم،‌ همانند یک پروژه بسیار حیاتی که مدیریتش را به ما سپرده‌اند و یک لحظه خطای ناآگاهانه ما ممکن است باعث تباهی پروژه شود.

یادگیری هدفگذاری،‌ ارتباط با همکاران در پروژه، کشیدن مسیر بحرانی پروژه و پیدا کردن راه برای جبران آن،‌ همه و همه از ضروریات زندگی است که نیاز به یادگیری دارند!

این کتاب برای تمام افرادی که یک پروژه کوچک، حتی برنامه‌ریزی برای مهمانی آخر هفته را برعهده دارند، می‌تواند پر از ایده‌های جدید باشد و قطعا به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید کارها را بی‌نقص به پایان ببرید.
اگر نفس می‌کشید، دربرابر نفس‌هایتان مسئولید و باید بگویم شما یک مدیرپروژه‌اید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا