داستان ایرانیکتاب‌های داستانی

متحیرم چه نامم شه ملک لافتی را

مروری بر کتاب حیدر

کتاب حیدر روایتی یکدست و خطی از زندگی مشترک امیرالمومنین علی علیه السلام و حضرت زهرا (س) است که از زبان امام علی(ع) روایت می‌شود.

داستان از سال دوم هجری و با ماجرای خواستگاری امیرالمومنین (ع) از حضرت فاطمه(س) شروع می‌شود با شجاعت‌ها و دلاوری‌هایی ایشان در راه خدمت به اسلام ادامه پیدا می‌کند؛ و با شهادت مظلومانه حضرت زهرا (س) و صبوری امیرالمومنین (ع) در غم از دست دادن همسر و فرزند به دنیا نیامده به پایان می‌رسد.

در این کتاب می‌خوانید که چگونه دستان خیبر گشای علی، روزها برای امرار معاش کار می‌کرد تا از لحاظ مالی به کسی وابسته نباشد و شب‌ها چگونه اندک طعام‌شان، به فقرا و یتیمان می‌رسید.
به او که در راه اسلام از هیچ تلاشی دریغ نکرد و با دل و دست و زبان به خدمت اسلام و مسلمین پرداخت اما پس از رحلت جانسوز پیامبر حق‌اش غصب شد و او برای زنده نگه داشتن اسلام، سکوت کرد.

تصور اغلب ما از علی ا‌بن ‌ابی طالب، تصویر دلاوری‌های اوست اما در این کتاب با عاشقانه‌های علی (ع) و فاطمه (س) آشنا می‌شوید. علاوه بر این در کتاب حاضر به تعدادی از جنگ‌های صدر اسلام همچون جنگ احد و خندق و صلح حدیبیه نیز به تفصیل پرداخته شده است.

‌حقیقتا آن چنان که شایسته است، علی (ع) را نشناخته‌ایم. نگارش این کتاب گام بزرگی در این راستا برداشته است که هفتمین چاپ این کتاب در کمتر از دو ماه، خود گواهی بر این موضوع است.
‌نویسنده سعی کرده تا اغلب مطالب کتاب با استناد به کتاب‌های معتبر شیعه و سنی باشد و این کار او واقعا قابل تحسین و سندی بر راستی مطالب کتاب است و از همه مهم‌تر بیشتر مطالب کتاب برای خواننده تازگی دارند هر چند که بخشی از مطالب آن را قبلا در جاهای مختلف، خوانده یا شنیده‌ایم.

اگر مشتاق هستید که با زندگی و زمانه امیرالمومنین علی (ع) بیشتر آشنا شوید، من کتاب حیدر را به شما پیشنهاد می‌کنم. کتابی که خودم آن را آرام آرام خواندم تا به جانم بنشیند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا