کتاب‌های جامعه‌شناسیکتاب‌های غیرداستانی

جستاری در معانی پنهان نمادها

مروری بر کتاب نماد ها و نشانه ‌ها

نمادها شکلی از تفکر بدون کلمه و گفتار هستند و از گذشته تا به امروز در زندگی ما حضور دارند. نمادها علاوه بر معنای اصلی خود معناهای پنهان نیز دارند و آشنایی با آنها به درک بهتری از جهان کمک می‌کند و پیوند انسان با طبیعت، اساطیر و باورهای دینی را نیز نشان می‌دهد.

اساساً درک معنا در هنر و ادبیات، اسطوره و معماری بدون آموختن زبان نمادین محیط کاری دشوار است. کتاب «نماد ها و نشانه‌ ها» در واقع تلخیصی از فصول کتاب « نمادها و معانی پنهان» نوشته «ت. ا.کنر» در سال ۲۰۱۱ است که برای علاقه‌مندان به دانش نظری نشان شناسی در سطح فرهنگی، هنری و جامعه‌شناسی نوشته شده است و مترجم چاپ دوم کتاب را به دانشجویان هنر عکاسی تقدیم کرده است. گویا گزینش بخش‌های مختلف برای ترجمه با نگاه ویژه به هنر عکاسی انتخاب شده است. آن‌چنان‌که در عنوان فرعی روی جلد هم نظریه عکاس آورده شده است.

کتاب در پنج بخش تنظیم شده و به شناسایی نمادهای هنر، معماری، محیط، قدرت، اعداد و رنگ‌ها پرداخته شده است. در نمادشناسی هنر به ارائه نمونه‌هایی از هنر نقاشی یا مجسمه‌سازی از قرون‌وسطی تا دوره معاصر پرداخته شده است.

در نمادشناسی معماری، بناهای مختلف از جمله کلیساها، کاخ‌ها و موزه لوور، کاخ سفید و مسجد امام اصفهان که در زمان شاه‌عباس و پس از ۲۶ سال ساخته شده موردتوجه نویسنده بوده و به نماز شناسی آنها پرداخته است.

در نمادشناسی محیط، زمین، بیابان، جنگل، کوه غار و… به‌عنوان محیط‌های تأثیرگذار مورد نمادشناسی قرار گرفته است. در بخش قدرت، نویسنده به نمادشناسی برخی ابزارهای جنگی، مدال‌ها، نشان‌های نظامی و یونیفرم پرداخته است.

بخش آخر نمادشناسی رنگ‌های مختلف و اعداد از صفر تا ۱۲ است که به نظر می‌رسد بیش از سایر فصول برای هر مخاطبی چه عام و چه خاص جذاب باشد و یک مبحث کلی درباره سایر اعداد و رنگ‌ها نیز بیان شده است. مثلاً آمده که عدد هفت پر راز و رمزترین عدد و نشان‌دهنده ارتباط بین انسان و خداوند است و حاصل پیوند چهار با سه و ادغام جهان هستی با سه‌گانه مقدس است که راهی برای تقرب به درگاه الهی است.

گاه در خلال مطالب پیشینه یک نماد نیز مورد بررسی قرار گرفته است به‌عنوان‌مثال پس از اینکه کلمبوس به ایزابلا ملکه اسپانیا آناناس هدیه می‌دهد این میوه توسط دریانوردان به‌عنوان نمادی از سفر به دوردست‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد و درج علامت آناناس روی در ورودی و خروجی کشتی‌ها به این معناست که آنها باز خواهند گشت.

مخاطبان این کتاب همه علاقه‌مندان به دانش نمادشناسی و نشانه‌شناسی هستند و مترجم از بین نمادهای مختلف آنهایی را که برای مخاطب پرکاربردتر و شناخته‌شده‌تر است گزینش کرده است.

ترجمه روان، تصاویر مناسب، مختصر و مفید بودن کتاب، طراحی زیبا و نمادین روی جلد و استفاده از رنگ پرنشاط نارنجی جلد کتاب به جذابیت بیشتر کتاب کمک کرده است و از طرفی ساختار مرجع گونه کتاب و فصل‌بندی مناسب مخاطب را از مطالعه همه بخش‌ها به طور پیوسته بی‌نیاز کرده و به‌راحتی می‌تواند نمادشناسی موضوع موردنظر خود را در این فصل‌ها بیابد.

در حوزه نمادشناسی کتاب‌های بسیاری نوشته شده است و بیشتر آنها به شکل فرهنگ‌های بزرگ و چندجلدی منتشر شده. در ایران نمادشناسی از علومی است که در سال‌های اخیر به آن بیشتر توجه شده است و ازآنجایی‌که بسیاری از نمادها نمادهای جهانی هستند آشنایی ما با نمادهای جهانی می‌تواند به شناسایی و درک بهتر نمادهای ملی و دریافت ارتباط بین نمادهای ملی و جهانی کمک کرده و به ما در انتخاب‌های آگاهانه در زندگی قدرت بیشتری ببخشد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا