کتاب‌های داستانیداستان خارجی
موضوعات داغ

ماجرای نامه ی مشکوک

مروری بر کتاب برسد به دست استاد نهنگ عزیز

استاد نهنگ عزیز در دره‌ی نهنگ‌ها تنها مانده است. تمام دوستان و اطرافیانش یا از آن‌جا رفته‌اند یا برای همیشه در اعماق آب‌ها خوابیده‌اند. حالا استاد پس از سال‌ها آموزش نهنگ‌های کوچک به یاد دوران قدیم برای موجوداتی آن‌سوی افق نامه می‌نویسد و خودش را معرفی می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد از خودشان برایش بنویسند. تا اینکه روزی نامه‌ای متفاوت به دستش می‌رسد. نامه‌ای از یک نهنگ جوان که از مسابقاتی که در گذشته در دره نهنگ‌ها اتفاق افتاده، حرف می‌زند.

گذشته‌های آن‌چنان دور که استاد نهنگ عزیز و دوستانش مسابقات المپیک دره نهنگ‌ها را برگزار می‌کردند. این نامه کوچک شروعی تازه برای استاد نهنگ است و تصمیم می‌گیرد شور و هیجان را به دره نهنگ‌ها بازگرداند. کم‌کم نامه‌های دیگری از راه می‌رسد و استاد نهنگ برای شروعی دوباره آماده می‌شود.

«برسد به دست استاد نهنگ عزیز» اسمی جذاب و مشتاق کننده برای کتابی است که با نامه‌ها شروع می‌شود. داستانی کوتاه و خواندنی از خاطرات گذاشته، از دوستی‌های قدیم و دوستی‌های جدید، از شروع دوباره برای دور هم جمع شدن‌ها. کتاب داستان کوتاهی است که با نثری قوی و صمیمی‌اش و با موضوع جذابش به ما یادآوری می‌کند که گرچه گذشته هرگز بر نمی‌گردد، اما می‌شود آینده را هم به خوبی گذشته‌ها ساخت و از آن لذت برد.

مگومی ایواسا، نویسنده کتاب، از یک موضوع ساده قصه جذابی ساخته است. تصویرسازی ساده و دوست‌داشتنی کتاب هم خوب، ساده و چشم نواز است. آنقدر که دوست داری توی تصاویر کتاب غرق شوی. شاید هم دلت بخواهد در المپیک دماغه نهنگ‌ها شرکت کنی. شاید هم بتوانی قهرمان کوچک داستان باشی. پس آماده باش. سوار بر فواره دوستی شو و در دماغه نهنگ‌ها غرق شور و هیجان شو. درست شبیه یک نهنگ کوچک!

نویسنده: مگومی ایواساوا

تصویرگر: جان تاکاباتیک

مترجم: محبوبه نجف خانی

ناشر: ایران بان

fjafariv

نویسنده ، تصویرگر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا