کتاب‌های خودباوریکتاب‌های غیرداستانی

چیزی به نام کلمه

درباره کتاب «نوشتن و همین و تمام»

نوشتن برای من نوعی خلق کردن است. خلق جهانی تازه، بیشتر برای خودم. برای کشف زوایای پنهان درونم. همان‌ها که گوشه و کنار ذهن، لابه‌لای روزمرگی‌ها و شب و روزها و رفتن و آمدن‌ها و گفتن و نگفتن‌ها از چشم پنهان مانده‌اند. از چشم سر بله و از چشم کلمه نه؛ و کلمه می‌شود همان معجزه‌ای که ذهن محتاج آن است.

نوشتن خودم را به من می‌شناساند. خودی که فقط در لغزش روان قلم می‌شناسمش. میبینمش که از پس هر حرف سرک می‌کشد. گاه می‌گذارد ببینمش و گاه پنهان می‌شود. سعی می‌کنم با لبخندی او را نادیده بگیرم. بگذارم میان خطوط گردش کند. از روی کلمات بپرد و از لبه ی کاغذ آویزان شود. هر بار که می‌نویسم، کمی نزدیک‌تر می‌آید، کمی واضح‌تر و کمی آشناتر می‌شود و کمی دوستانه‌تر. همیشه و هربار آنقدر غرق نوشتن می‌شوم که رفتنش را نمی‌بینم. تصور می‌کنم از لبه‌ی کاغذ بیرون آمده باشد و حالا در فضای اطرافم جاری است. این، همان منم. منی که وقتی دوباره شروع به نوشتن می‌کنم اندکی از آنش را درونش دارد که در قلمش جاری است.

نوشتن و همین و تمام، داستان خود نوشتن است؛ داستان کلمات، داستان هم‌نشینی کلمه با کلمه و کلمه با جمله. نوشتن برای مارگریت دوراس ورای کلمه و صرف و فعل و فاعل است. او با نوشتن جهانش، روزمرگی‌ها و زندگی عاشقانه‌اش را به ما می‌نمایاند. جهان مملو از تنهائی‌اش را تنها با نوشتن نشان می‌دهد. نوشتن برای کسی که می‌نویسد چون نفس کشیدن مدام است. مارگریت می‌نویسد تا خودش را، جهانش را و نوشتن‌اش را برای خوانندگانش حفظ کند. حفظ از عبور سالیان، از پیشامدها و پیش نامدها.

«نوشتن و همین و تمام»، روایتیاز تنهایی، عشق، زیستن و خلق کردن است . شامل هفت ناداستان تأمل برانگیز به قلم قوی، محکم و استخوان‌دار ماگریت دوراس. از محل نوشتن تا خلق کردن، از تنهایی‌اش، از مشکلاتی که خواسته و ناخواسته بر جریان نوشته‌اش اثر گذاشته است، می‌گوید. کتاب نوشتن پر است از مفاهیمی چون ترس، امید، صبر و تحمل. کتابی سنگین با ترجمه‌ای قوی و پر احساس است. انگار کن دوراس خود نوشته‌هایش را برایت نجوا کند. کتاب و هفت ناداستانش هر چند نامرتبط در دو بخش تکمیل شده است. در بخشی از خودش می‌گوید و در بخشی دیگر از نوشته‌اش و شاید نوشتنش. کتاب با مصاحبه‌ای از ماگریت دوراس و جهت‌هایی از پیرامون زندگی، کتاب و خودش به پایان می‌رسد. نوشتن برای دوراس، خود زندگی است. آنجا که می‌گوید «نوشته منم. کلام مکتوب منم. عریان است نوشته… هیچ‌چیز به گرد آن نمی‌رسد مگر زندگی.»

«نوشتن و همین و تمام»

نویسنده: مارگریت دوراس

مترجم: قاسم روبین

سال انتشار: ۱۳۹۶

 

fjafariv

نویسنده ، تصویرگر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا