داستان ایرانیکتاب‌های داستانی

بخشی از زندگانی پربرکت عالمه آل محمد (ص)

مروری بر کتاب به سپیدی یک رویا

کتاب «به سپیدی یک رویا» رمانی مذهبی است که روایت‌گر بخشی از زندگانی پربرکت عالمه آل‌محمد، حضرت معصومه(س) است. کتاب با سفر اجباری امام رضا (ع) از مدینه به مرو شروع می‌شود و وضعیت اهل حرم امام رضا (ع) و فرزندان امام موسی ‌کاظم‌ (ع) را در مواجهه با سفر اجباری امام رضا به خوبی به تصویر می‌کشد.
داستان از زبان خانمی که ندیمه حضرت معصومه (س) است، روایت می‌شود. ندیمه‌ای وفادار به نام سلطان که وابستگی شدیدی به آن حضرت دارد و تقریباً در همه جا همراه ایشان است و شرایط اطراف و حالت روحی این بانوی بزرگوار را توصیف می‌کند.
نقطه عطف داستان رسیدن نامه‌ای از امام رضا (ع) به حضرت معصومه ‌(س) است و شروع سفر این بانوی بزرگوار از مدینه به سمت ایران و در نهایت بیماری و رنج سفر که موجبات رحلت این بانوی بزرگوار در قم می‌شود.
اما لذت‌بخش‌ترین حس داستان که توام با غم و اندوه است، حضور امام رضا (ع) برای به خاک سپردن خواهر بزرگوارشان است. شاید وجود اسامی زیاد در این کتاب کمی گیج‌کننده باشد، اما اصلا لطمه‌ای به جذابیت و روان ‌بودن داستان وارد نکرده است. نویسنده خیلی خوب توانسته ارزش بانوی بزرگوار، حضرت فاطمه معصومه (س) را با توجه به روایات و احادیث به خواننده نشان دهد. هرچند حجم کتاب کم است اما نویسنده در همین ۱۷۱ صفحه، هم به زندگانی حضرت معصومه(س) (که بحث اصلی کتاب است) و هم به شهادت امام موسی کاظم (ع) و وضعیت ایشان در زندان‌های بنی‌عباس پرداخته است و نیز شرایط شیعیان در آن دوران را به خوبی برای خواننده تصویر کرده است.
خانم سلیمانی در نگارش این کتاب، مطالب بیش از ۴۰ کتاب معتبر را مورد مطالعه قرار داده و به عنوان منبع استفاده کرده است و نسبت به موضوع مورد نگارش، یعنی زندگانی حضرت معصومه (س) اشراف خوبی داشته است که این موضوع ارزش کتاب را چند برابر می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا