کتاب‌های جامعه‌شناسیکتاب‌های غیرداستانی

فمنیسم و مردان

مروری بر کتاب فمنیسم و مردان

آشتی دادن مردان با موضوع فمنیسم، تلاشی است که نویسنده این کتاب سال‌هاست در جهت همگرا کردن گفتار فمنیستی با جنبش مردان در موضوع برابری جنسیتی در بستری جهانی در حال انجام آن است. با توجه به این موضوع که شیوه زندگی زنان سالهاست که تغییر کرده و طی چند دهه گذشته به شکلی بی سابقه در کل جهان وارد بازار کار شده‌اند و نقش پررنگی را در جامعه ایفا می‌کنند؛ بررسی این نقش در بستر خانواده و روابط، امری واجب است.
همزمان با رشد روزافزون حضور زنان در جامعه، خشونت و تبعیض علیه آن‌ها نیز فزونی یافته و همچنان ما شاهد نابرابری‌های اجتماعی و محافظه کاری‌هایی به خصوص در جوامع سنتی هستیم.
نویسنده در این کتاب سعی دارد تا این مسائل را موشکافی کند و با ارائه آمار و ارقام از کل جهان، این واقعیت را ثابت می‌کند که بی‌عدالتی همچنان در بعضی جوامع وجود دارد که باعث تضعیف دستاوردهای زنان می‌شود و تلاش می‌کند تا این پیام را برساند که تا زمانی که مردان در جهت حمایت از زنان قدم برندارند هیچ موقع خشونت و تبعیض علیه زنان پایان نمی‌یابد.
کمتر نویسنده‌ای توانسته از این موضع به این مسئله بپردازد و با ارائه راهکار برای ایجاد آگاهی در بین جوامع، به خصوص در جوامع مردسالار سعی در ریشه کن کردن این مسئله داشته باشد.
مطالعه این کتاب در کشور ما برای تمامی مردان و زنان جوان امری ضروری است. خواندن مطالب کتاب باعث می‌شود تا با دید واضح‌تری نسبت به مسئله فمنیسم نگاه کرد و از موضع گیری‌های افراطی افراد جلوگیری می‌کند.
نویسنده با ارائه نتیجه آزمایش‌ها و تست‌های اینترنتی که قبل از انتشار کتاب در فضای مجازی از افراد مختلف از فرهنگ‌های متفاوت گرفته است، به این مسئله پی می‌برد که هنوز هم در جوامع سنتی و مذهبی، نشانه‌هایی از مردسالاری و نابرابری اجتماعی دیده می‌شود و بعضا در بعضی از کشورها این‌ موضوع به چیزی عادی در بین مردان و زنان تبدیل شده است.
مطالب کتاب فمنیسم و مردان با نثری ساده و روان نوشته شده و حتی افرادی که آشنایی کمی با موضوع فمنیسم دارند می‌توانند پیام اصلی کتاب را درک کنند. به امید اینکه شاید با مطالعه این کتاب در بین جوانان نسل جدید، شاهد تغییر در نگرش‌های مردسالانه و رشد روزافزون زنان جسور و شجاع در کشورمان شویم.

فاطمه کاری

ادبیات داستانی خوندم و به کتاب‌های داستانی و توسعه فردی علاقه دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا