کتاب‌های داستانیداستان ایرانی

داستانی در وصف بانوی دوعالم

مروری بر کتاب کشتی پهلو گرفته

کتاب «کشتی پهلو گرفته» اثر سیدمهدی شجاعی با نثری شیوا و روان و در ۱۴ فصل زندگانی کوتاه اما پربرکت حضرت فاطمه‌الزهرا (س) را از زبان نزدیکان و بستگان ایشان مانند رسول اکرم (ص)، حضرت خدیجه (س)، امام علی (ع)، فرزندان و خدمه‌ آن حضرت روایت می‌کند.
این کتاب در قالب داستان است که بیشترین بخش آن به مصائب و بزرگواری بانوی دو عالم می‌پردازد. اولین فصل از کتاب از زبان مبارک پیامبر خاتم (ص) روایت می‌شود. کتاب با دلتنگی‌های پیامبر برای دیدار دختر دردانه‌اش در سرای آخرت آغاز می‌شود. دختری که پدرش او را ام‌ابیها نامید، یعنی مادر پدرش! بانویی که تا جان در بدن داشت از حریم ولایت دفاع کرد؛ چه آن زمان که حریم ولایت خانه پدرش رسول الله (ص) بود چه زمانی که حق خلافت از شوی گرامی‌اش، علی ابن ابی طالب سلب شد و بعد هم ماجرای نخلستان فدک به میان آمد.
انگار فاطمه به دنیا آمد تا پناه بی‌پناهان و ملجا درماندگان باشد. اما انسان‌های پست و زبون قدر وجود پربرکت او و خاندانش را ندانستند و این بانوی بزرگوار را به شهادت رساندند. همچنین وصف دلتنگی‌های علی بن ابی طالب(ع) در فراغ فاطمه زهرا (س) را در فصل ۱۳ این کتاب می‌خوانیم.

کلمات برای توصیف احساسم در حین مطالعه این کتاب، عاجز و ناتوان‌اند. توصیه می‌کنم یک روز فقط ۲ ساعت وقت بگذارید و این کتاب را در خلوت مطالعه کنید. قطعا در حین مطالعه این کتاب و وصف مصائب سرور زنان عالم، حضرت فاطمه‌الزهرا (س) بی‌صدا اشک خواهید ریخت.

کشتی پهلو گرفته پرفروش‌ترین اثر سیدمهدی شجاعی و همچنین پرتیراژترین کتاب ادبیات داستانی ایران، طبق آمار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که تا کنون پنجاه‌وسه‌ بار تجدید چاپ شده است.
سید مهدی شجاعی بیش از بیست منبع معتبر شیعه و سنی برای نگارش این کتاب مورد استفاده قرار داده است و این موضوع ارزش کتاب حاضر را چندین برابر می‌کند.

کتاب‌های آفتاب در حجاب، سقای آب و ادب، پدر عشق و پسر از دیگر آثار استاد شجاعی است که به ترتیب زندگانی پربرکت حضرت زینب (س)، حضرت ابالفضل (ع) و حضرت علی اکبر (ع) را به رشته تحریر درآورده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا