کتاب‌های داستانیداستان خارجی

داستانی آموزنده و روانشناختی برای مجردها و متاهل ها

مروری بر کتاب سیر عشق

سیر عشق

تصویری که اغلب ما از یک رابطه داریم، تصویری بسیار کامل و ایده‌آل است. یک رابطه که با عشق و علاقه شروع می‌‌شود و با ازدواج ادامه پیدا می‌کند و تا آخر عمر بدون هیچ مشکلی و با بیشترین عشق و علاقه‌ی ممکن، طرفین با احساس رضایت و خوشبختی در کنار هم زندگی می‌کنند.
اما این یک تصویر ذهنی و به‌دور از واقعیت است. زندگی مشترک، ناراحتی‌ها و سختی‌ها و صد البته شادی‌ها و شیرینی‌های بسیاری دارد. اما در عین‌حال شروع زندگی مشترک یعنی شروع چالش‌های جدید، چالش‌هایی که برای آنکه بتوانیم با موفقیت از آنها عبور کنیم، نیاز به مهارت داریم.

آلن دوباتن در رمان سیر عشق، داستان زندگی ربیع و کرستن از آشنایی و ازدواج تا فرزندان‌دار شدن و چالش‌های بعد از آن را طی پنج فصل به رشته‌ی تحریر در آورده است. او با بیانی واضح و صریح و با رویکرد فلسفی-روانشناختی سعی می‌کند این چالش‌ها را بیان و به بهترین نحو بررسی کند.
گویی این بار هم قلم سحرآمیز دوباتن در بیان فلسفیِ مسائلِ روانشناسی، موفق عمل کرده است و مفهوم واقعی را به مخاطب رسانده و تلنگرهای لازم را زده‌است.

کتاب سیرعشق از انتشارات فرمهر با ترجمه‌ی روان و جذاب، محتوای اثر را به درستی به مخاطب منتقل کرده است. من این کتاب را از نشر چترنگ و با ترجمه خانم زهرا باختری مطالعه کردم که علی‌رغم تمام نکات مثبتی که ذکر شد، ترجمه‌ی کتاب پیچیدگی‌های زیادی دارد و این موضوع در فصول ابتدایی کتاب بیشتر به چشم می‌خورد.

با وجود همه‌ی این ضعف‌ها، این کتاب آنقدر نقاط قوت و مطالب آموزنده دارد که لازم است هر فرد مجرد بالای ۱۶سال، هر از چندگاهی آن را با دقت بخواند و افراد متاهل از نکات کاربردی‌اش در زندگی مشترک بهره ببرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا