کتاب‌های خودباوریکتاب‌های غیرداستانی

ایکیگای شما چیست؟

درباره کتاب ایکیگای

کتاب «ایکیگای»
نوشته هکتور گارسیا و فرانسیس میرالس

معنای زندگی من چیست؟
راز زندگی طولانی و شاد چیست؟ آیا تنها هدف، طولانی بودن زندگی است یا نحوه گذراندن آن؟ چرا برخی از افراد هیچ‌وقت از زندگی خود راضی نیستند؟
پاسخ این سوال‌ها در کتاب «ایکیگای» نهفته است. این کتاب درمورد لذت بردن از رسوم روزمره است و با ارائه نکاتی ضروری برای شاد زیستن به ما در تجربه زندگی شاد و طولانی کمک می‌کند. هدف اصلی کتاب فاش کردن اسرار زندگی طولانی صدساله‌های ژاپنی است و بر این اساس ابزاری در اختیارتان قرار می‌دهد که «ایکیگای» خودتان را پیدا کنید.
نویسندگان این کتاب با تحقیق بر علت طول عمر استثنایی ژاپنی‌ها، به ویژه کسانی که در جزیره اوکیناوا زندگی می‌کنند، راز زندگی طولانی را دریافتند و در اختیار ما گذاشتند.
ژاپنی‌ها معتقدند که هر فردی ایکیگای خود را دارد؛ ایکیگای دلیلی است برای اینکه هر روز صبح از رختخواب بیرون بیایید. ایکیگای درواقع هدفی است که شما را در طول زندگی هدایت می‌کند و به شما انگیزه برای دیدن و ایجاد چیزهای زیبا و مفید می‌دهد.
کتاب این نکته ضروری را ذکر می‌کند که برای شاد زیستن در زندگی باید چیزی برای انجام دادن، چیزی برای عشق ورزیدن و چیزی برای امیدوار بودن داشته باشیم. «موضوع مشترک در همه کسانی که ایکیگای دارند این است که آن‌ها، هر اتفاقی هم که بیفتد، ایکیگای خود را دنبال می‌کنند. آن‌ها هرگز از پا نمی‌نشینند و تسلیم نمی‌شوند، حتی وقتی که همه چیز علیه‌شان است و پشت سرهم با موانع روبه‌رو می‌شوند.»
با خواندن این کتاب پی می‌بریم که زمانی که ایکیگای خود را کشف کردیم، دنبال کردن و پروش روزانه آن به زندگی‌مان معنا می‌دهد. کتاب با ذکر نکات کوچک و اما ضروی این پیام را می‌رساند که حتی کوچکترین عادات روزانه ما در کیفیت زندگی‌مان تاثیر می‌گذارد. کتاب به من آموخت که خودم و تمایلات خودم از همه مهم‌تر است و باید زندگی‌ام را با کارهایی که دوست دارم و واقعا از انجام دادن آنها لذت می‌برم بگذرانم.
«صنعتگران، مهندسان، فلسفه ذن و سبک آشپزی ژاپنی‌ها چه ویژگی مشترکی با یکدیگر دارند؟ پاسخ این است: سادگی و توجه به جزئیات» مردم جزیره اوکیناوا با داشتن سبک زندگی ساده و سالم و انجام کارهایی که برایشان معنا دارد، ایکیگای خود را تا پایان زندگی طولانی خود به همراه دارند.
پیام اصلی کتاب این است که بپذیریم چیزهای خاصی وجود دارند که ما هیچ‌گونه کنترلی بر آن‌ها نداریم، مثل گذر زمان و ماهیت جهان اطرافمان. کتاب با ارائه راه‌حل‌های ساده‌ای به ما کمک می‌کند که در «جریان» زندگی آرام خود قرار بگیریم. انجام ورزش‌هایی که به تعادل و هارمونی جسم و ذهنمان کمک می‌کند، معاشرت روزانه با کسانی که واقعا به آن‌ها عشق می‌ورزیم، عادات غذا خوردن سبک و انجام کارهایی که از آن‌ها لذت می‌بریم، مهم ترین چیزهایی هستند که ما را درجریان می‌اندازند.
زمانی که زندگی‌مان هدف پیدا کند، به حالتی از جریان دست می‌یابیم که با شادی عمیقی همراه است. تاکید اصلی کتاب بر این است که به دنبال چیزهایی بروید که واقعا از آن‌ها لذت می‌برید و از چیزهایی که از آن‌ها متنفرید، دوری کنید. خود را مشغول کارهایی کنید که به زندگی‌تان معنا می‌بخشد و طبق جمله ویکتور فرانکل «اگر هنوز نمی‌دانید که ایکیگای شما چیست، ماموریتتان این است که آن را کشف کنید.»

فاطمه کاری

ادبیات داستانی خوندم و به کتاب‌های داستانی و توسعه فردی علاقه دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا