مقاله‌های آموزشی
موضوعات داغ

مرور بیش از آنچه به نظر می‌رسد مهم است!

فواید مرور برای نویسندگان

شاید مرور برای خوانندگان کتاب‌ها ضروری‌‌تر به نظر برسد، اما در حقیقت مرور از لحظه‌ی تولد یک کتاب یار تمام همراهان کتاب است؛ از نویسنده و ناشر گرفته تا کتابفروش و کتابدار و در نهایت خوانندگان که مخاطبین اصلی کتاب‌ها هستند.

در این مقاله به یکی از مهم‌ترین فواید مرور می‌پردازیم یعنی مزایای مرور برای نویسندگان:

 

۱- مرور سبب جلب اعتماد خوانندگان می‌شود.

خوانندگان برای اینکه کتابی را از بین ده‌ها و صدها گزینه‌ی پیش‌رو انتخاب کنند به اطلاعاتی درمورد محتوا و کیفیت کتاب نیاز دارند. اینجاست که مرورها می‌توانند دلایل خوب و کافی برای انتخاب و خرید آن کتاب را در اختیار مخاطب قرار دهند.

اگر نویسنده‌ای تازه‌کار باشد و خصوصا اگر کتاب اول خود را چاپ کرده باشد، معمولا خوانندگان تمایل و اعتمادی برای خواندن کتاب او ندارند، چرا که شناختی نسبت به آن کتاب ندارند و اینجا مرورها می‌توانند درهایی به روی مخاطبان جدید و بیشتر باز کنند.

مرورها نه تنها به مخاطب اطمینان می‌دهند که کتاب خریداری شده از کیفیت بالایی برخوردار است، بلکه مرورهای دقیق می‌توانند به خواننده کمک کنند که کدام کتاب متناسب با نیازهای اوست.

 

۲- مرور عامل شهرت نویسنده است.

مرورها جایگاه و اعتبار نویسنده را مستحکم‌تر می‌کنند. هر مرور خوب، سندی برای ارزشمند بودن کتاب است و این اطمینان را به خواننده می‌دهد که نویسنده اثری با کیفیت خلق کرده است.

مرور باعث بالا رفتن رتبه‌بندی کتاب در موتورهای جستجو می‌شود. مرورنویسان از کلمات کلیدی مانند عنوان کتاب، نام نویسنده، ژانر کتاب و ویژگی‌های فرعی دیگر در مرورها استفاده می‌کنند. هرچه این موارد بیشتر ذکر شود شانس بیشتری برای بالا آمدن کتاب در جستجوی این کلمات حاصل می‌شود. بدین ترتیب ترافیک سایت‌هایی شامل مرورهای خوب برای کتاب نویسندگان، افزایش می‌یابد که بهترین راه برای معرفی و فروش کتاب و شهرت نویسنده است.

 

۳- مرور سبب رشد نویسنده می‌شود.

مرورنویس به عنوان یک خواننده متفکر، عامل کشف یک کتاب خوب توسط دیگران می‌شود و با ارائه بازخوردی ارزشمند به نویسنده کمک می‌کند تا رشد کند. خواندن مرورهای یک کتاب، می‌تواند برای نویسنده در درک بهتر آنچه خوانندگان در جستجوی آن هستند، مفید باشد. نویسنده با یافتن پاسخ سوالاتی از قبیل:

خوانندگان از چه چیزی در کتاب لذت برده‌اند؟

از نظر آنها کتاب چه کمبودی دارد؟

با چه چیزی در کتاب ارتباط برقرار کرده‌اند؟

و …

قادر خواهد بود به درک عمیق‌تری نسبت به مخاطبان خود برسد. مرور چشم‌انداز وسیع‌تری از خوانندگان و نیاز آنها به نویسنده ارائه می‌کند و باعث روشنگری ذهن نویسنده نسبت به مواردی می‌شود که شاید از دید او جا مانده است. در واقع مرورها این انگیزه را به نویسنده می‌دهند تا نقاط ضعف را برطرف و نقاط قوت را تقویت کند و او را به سوی خلق اثر پرفروش بعدی هدایت می‌کنند.

 

۴- مرور مهارت نویسندگی نویسنده را تقویت می‌کند.

مرورها به نویسنده کمک می‌کنند تا توانایی و مهارت نویسندگی خود را تقویت کند. دریافت بازخورد خوب در مورد کتاب برای نویسنده بسیار شگفت‌انگیز است و سبب می‌شود ببیند در کدام جنبه‌ها موفق عمل کرده است. اما بازخوردهای نسبتا منفی- که مغرضانه نباشند- نیز به همان اندازه یا حتی بیشتر می‌توانند سازنده باشند و در بهبود مهارت‌های نویسندگی و هنری او مفید باشند.

 

۵- مرور سخنگوی نویسنده است.

مرورها صدایی رساتر و بلندتر از مراسم رونمایی یا جشن امضای کتاب‌ها دارند. اکثر مرورنویسان صادقانه سعی دارند تا کتاب هر نویسنده را به‌طور کامل به خوانندگان معرفی کنند و به این ترتیب باعث ارتقا کتاب و نویسنده می‌شوند. مرورنویسان به صدای کتاب تبدیل می‌شوند. آنها از کتاب و برای کتاب صحبت می‌کنند و اطلاعاتی بیش از خلاصه کتاب در اختیار مخاطب قرار می‌دهند و باعث می‌شوند هر مخاطبی از هرکجای جهان به شناختی کامل و جامع از کتاب‌ها برسد.

 

۶- مرور نقش موثری در برندسازی نویسنده دارد.

مرورها برای ایجاد برند شخصی نویسنده به عنوان یک مولف ضروری هستند. داشتن برند شخصی همان چیزی است که به نویسنده در فروش بیشتر کتاب کمک می‌کند و مخاطبان خاص نویسنده را به سمت آثار و سبک او جذب می‌کند. وقتی برند نویسنده ساخته می‌شود، اعتبار نویسنده بیشتر شده و باعث شناخته شدن و رشد او می‌شود و نویسنده را در بین خوانندگان محبوب می‌کند و آنها را به طرف‌دارانی تبدیل می‌کند که همیشه دنبال کتاب‌های این نویسنده خواهند بود.

مرورنویسان چنان تاثیری در ساخت برند نویسنده دارند که هیچ‌کس و هیچ‌چیز نمی‌تواند جایگزین آن باشد. آنها با نوشتن مرور و بیان ویژگی‌هایی مثل شخصیت‌پردازی خوب در داستان، سبک و زبان جذاب کتاب و یا دیدگاه نو کتاب نسبت به موضوعات می‌توانند این موارد را به بخشی از برند نویسنده تبدیل کنند. مرورنویسان سبک هر نویسنده را به عنوان قسمتی از برند آنها به مخاطب معرفی می‌کنند و با این کار روشی آسان برای تعیین جامعه مخاطب ایجاد می‌کنند تا در ادامه نویسنده بداند مخاطبش از چه چیزهایی لذت می‌برد.

 

۷- مرور بهترین نوع بازاریابی است.

چگونه باید مطمئن شد که کتاب‌خوانان نام کتابی را خواهند شنید و مشتاق خواندن آن خواهند شد؟ یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها‌ در موفقیت یک کتاب، مرورهایی است که برای آن نوشته می‌شود.

رضایت از یک محصول و بیان این رضایت توسط کاربران، موثرترین شیوه تبلیغ است. پس یک مرور خوب برای یک کتاب می‌تواند آن را از خواننده‌ای به خواننده دیگر پیشنهاد دهد. هرچه تعداد رضایت‌مندی از کتاب نویسنده‌ای بالاتر رود و این رضایت در مرورهای متعدد منعکس شود، افراد بیشتری به سمت کتاب جذب خواهند شد. به این ترتیب مرور یک ابزار تبلیغاتی قوی به حساب می‌آید که تعداد بیشتری از نسخه‌های کتاب‌ها را از قفسه کتاب‌فروشی به قفسه خوانندگان منتقل می‌کند. در نتیجه داشتن تعداد خوبی از مرور برای یک کتاب می‌تواند منجر به اثر گلوله برفی در فروش آن شود.

یک کتاب‌خوان غیرحرفه‌ای نیز با تکیه بر مرورها قادر است حتی اولین تالیف یک نویسنده ناشناس را هم انتخاب کند، زیرا قبل از او کسی این کتاب را خوانده و بعد از بررسی با نوشتن مرور، کتاب را به دیگران توصیه کرده است.

 

پس چه بهتر که نویسند‌ه‌ها، خودشان مخاطبان را به نوشتن مرور بر آثارشان تشویق کنند و فضایی مناسب و به‌دور از حاشیه‌ برای مرورنویسی فراهم کنند. این کار علاوه بر ایجاد رابطه‌ای صمیمی بین نویسنده و خواننده، می‌تواند با رقابت‌آفرینی سالم در بالا رفتن سطح کیفی کتاب‌ها نیز نقش مهمی داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا