کتاب‌های خودباوریکتاب‌های غیرداستانی

هنر دگرگونی رنج‌ها

مروری بر کتاب نیلوفر و مرداب

تا به حال شده بارها در یخچال را باز کنید و ندانید که چه می‌خواهید؟ یا کانال‌های تلوزیون را عوض کنید ولی هیچ برنامه‌ای شما را راضی نکند؟ هرچه خرید کنید باز هم حسی در درون خود دارید که شما را رنج می‌دهد؟
هرکدام از ما در درون خود موثرترین روش برای تسکین و دگرگونی دردها و رنج‌ها را بدون هیچ نسخه و هزینه‌ای در اختیار داریم، بدون مخفی کردن احساس ترس، تنهایی، خشم و ناامیدی از طریق مصرف گرایی؛ فقط کافی است با آگاهی و توجه کامل به نفس کشیدن نیروی ذهن‌آگاهی را خلق کنیم و رنج‌های‌مان را در آغوش بگیریم.
تیچ نات هان، راهب بودایی و مبارز صلح‌طلب ویتنامی به خوبی نحوه دگرگون کردن رنج‌ها را در کتاب نیلوفر و مرداب شرح می‌دهد. مارتین لوتر کینگ، رهبر جنبش حقوق مدنی سیاه‌پوستان آمریکا، چنان تحت تاثیر افکار او قرار گرفت که او را شایسته دریافت جایزه صلح نوبل سال ۱۹۶۷ دانست.
در این کتاب نحوه تجربه شادی و لذت را از طریق آگاهانه نفس کشیدن می‌آموزید. لذت تجربه رهایی را حس می‌کنید و با خواندن داستان‌هایی از زندگی بودا در ستایش رهایی از وابستگی‌ها می‌آموزید که هرچه بیشتر رها کنید، شادتر خواهید بود و لذت بیشتری از زندگی می‌برید.
با خواندن کتاب یاد می‌گیرید که هیچ وقت احساسات خود را سرکوب نکنید، بلکه آن‌ها را با احساس خوب جایگزین کنید.
با هربار خواندن جملات کتاب این پیام در ذهنم تداعی شد که بدن من یکی از شگفتی‌های جهان است و با شناخت آن و آگاهی از آن می‌توانم حضور عمیق‌تری در این دنیا داشته باشم. «هنگامی که عاشق کسی هستید، باید بهترین چیزی را که دارید به او پیشکش کنید. بهترین چیزی که می‌توانیم به دیگری بدهیم همان حضور واقعی در کنار اوست.»
یکی از نکات مثبت این کتاب این است که به طور همزمان، سویه‌های فردی، اجتماعی و سیاسی دارد و قابل تعمیم به همه نوع تیپ شخصیتی فارغ از سن، محیط، فرهنگ و ارزش‌های اخلاقی است. شما می‌توانید با کم‌ترین شناخت نسبت به ذهن‌آگاهی این کتاب را بخوانید وپیام آن را دریافت کنید.
پیام این کتاب چیزی نیست جز رسیدن به روشن‌بینی از طریق تنفس آگاهانه؛ به این معنی که با هر دم و بازدم خود عمیقا آن را حس کنید و از بدن خود و آن‌چه در آن می‌گذرد آگاه باشید. کافی است تا توجه کامل ذهن را به بدن، که در لحظه در حال انجام کاری است، معطوف کنید و به زندگی اینجایی و اکنونی بازگردید.

در صفحات پایانی نویسنده چند تمرین برای تنفس آگاهانه ارائه می‌دهد که با انجام دادن آن‌ها به راحتی می‌توانید هنر دگرگون کردن رنج‌ها و شاد زیستن را بیاموزید و با تکرار هر روزه آن‌ها از هر کاری که می‌کنید لذت ببرید.

 

فاطمه کاری

ادبیات داستانی خوندم و به کتاب‌های داستانی و توسعه فردی علاقه دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا