مقاله‌های آموزشی

مرورنویس‌، قصه‌گویی است که قصه‌ی کتاب‌ها را روایت می‌کند.

فواید مرور برای مرورنویس

از تعریف مرور گفتیم و درمورد فواید آن برای نویسنده و خواننده کتاب صحبت کردیم. اما نوشتن مرور برای کتاب‌ها، چه سودی برای خود مرورنویس دارد؟ چرا باید مرورنویس شویم؟

۱- مرورنویسی روش خوبی برای ورود به دنیای نوشتن است. شاید بیشتر شیفتگان و خوانندگان جدی کتاب، به نویسندگی هم علاقه‌مند باشند. نوشتن از کتاب‌ها و درباره کتاب‌ها یکی از راه‌های خوب برای شروع و تمرین نویسندگی است. وقتی مرورنویسی می‌کنید، بیشتر و بهتر کتاب می‌خوانید و با نوشتن مرور و خواندن مرورهای دیگران، مهارت نویسندگی خود را تقویت می‌کنید. اگر به اندازه کافی تمرین داشته باشید، می‌توانید برای مجلات یا روزنامه‌ها هم مرور بنویسید و با این‌کار  با فرآیند چاپ و انتشار نیز آشنایی پیدا کنید.

۲- نوشتن مرور نیازمند بررسی، تحلیل و ارزیابی کتاب‌ است. مرورنویس باید حین مطالعه کتاب، دقت بیشتری داشته باشد و با یادداشت‌برداری و تعمق، به درک بهتری از کتاب برسد. بنابراین با مرورنویسی در تحلیل و ارزیابی نیز توانمندتر می‌شوید.

۳- با ارزیابی کتاب‌ها، نقاط قوت و ضعف خودتان را بهتر شناسایی می‌کنید. با مطالعه و بررسی کتاب‌ها، نوشتن درباره آن‌ها و خواندن مرورهای دیگران، هم‌زمان به دید بهتری از عملکرد خود نیز دست پیدا می‌کنید.

۴- برای نوشتن مرور باید کتاب را کامل و با دقت بخوانید، بنابراین این شانس را دارید که در این راه با نویسندگان جدید و موضوعات متنوع آشنا ‌شوید. شاید کتاب مورد بررسی در حوزه اصلی مطالعات شما نباشد، اما این احتمال وجود دارد که با آشنایی با موضوعات دیگر، نگرش جدیدی در زمینه‌ی اصلی خود نیز پیدا کنید. ممکن است همیشه به خواندن آثار چند نویسنده خاص یا بعضی موضوعات محدود می‌پرداختید، اما وقتی مرورنویسی را شروع می‌کنید با کتاب‌های متنوعی آشنا می‌شوید که برایتان جذاب و آموزنده‌ هستند. بدین صورت می‌توانید در مرور، کتاب‌ها و نویسندگان مختلف را با هم مقایسه کنید یا مخاطبان را به مطالعه کتاب‌های دیگری با همان موضوع، دعوت کنید.

۵- برای اینکه مرورنویس خوبی باشید، باید بیشتر کتاب بخوانید. با این کار، قدرت مطالعه شما تقویت می‌شود. وقتی بیشتر بخوانید، سرعت شما در مطالعه و همین‌طور در فهم و استنباط مطالب بالاتر خواهد رفت. درنتیجه بهتر تشخیص خواهید داد چه کتابی ارزش گذر از مرحله خواندن اجمالی به مرحله خواندن تحلیلی را دارد.

۶- از آنجایی که مرورها معمولا برای تازه‌های نشر نوشته می‌شوند، به عنوان یک مرورنویس این فرصت را دارید که همواره در جریان به‌روزترین اخبار نشر باشید.

۷- به اشتراک گذاشتن تجربیات مفید و شیرین، کار لذت‌بخشی است. اگر کتاب خوبی خوانده‌اید که ارزش معرفی به دیگران را دارد، چه بهتر که با نوشتن یک مرور این حس و تجربه‌ی ارزشمند را به اشتراک بگذارید تا شما هم سهم مهمی در مطالعه کتاب‌های خوب داشته باشید. مرور شما باعث کشف یک کتاب خوب توسط خوانندگان و دیده شدن کتاب و نویسنده آن خواهد شد.

۸- با نوشتن مرور می‌توانید در جمع کتاب‌خوان‌ها بهتر و بیشتر دیده شوید. وقتی به یک برند در این حوزه تبدیل شوید، از افراد کتاب‌خوان گرفته تا انجمن‌ها و گروه‌ها برای معرفی یک کتاب خوب در موضوعات مختلف به شما رجوع می‌کنند. با تمرین و تولیدمحتوای بیشتر و مداوم، حتی ممکن است نویسندگان یا ناشران از شما بخواهند تا بر روی کتاب‌هایشان مرور بنویسید تا بهتر دیده شوند.

۹- اگر در حوزه‌ی خاصی کار و فعالیت می‌کنید، با نوشتن مرور در مورد کتاب‌های آن رشته می‌توانید به عنوان یک محتواگر متخصص، حرفی برای گفتن داشته باشید و شاید از کسب‌وکارهای مرتبط نیز سفارش دریافت کنید.

۱۰- احتمالا بارها پیش آمده که کتابی را خوانده‌ باشید، اما بعد از مدتی که آن را در قفسه کتاب‌ها دیده‌اید، هیچ چیزی از محتوای آن را به یاد نیاورید. نوشتن یک مرور، شاید در صفحه‌ی اول خود کتاب، باعث می‌شود هروقت به کتاب سر می‌زنید با نگاهی به مرور، دوباره کتاب را در ذهن خود زنده کنید.

این‌ها تعدادی از مزیت‌های نوشتن مرور برای شخص مرورنویس است. البته اصلی‌ترین هدف و وظیفه‌ی مرورنویس، مشاوره دادن به خوانندگان است؛ اما چون مرورنویس به اقتضای مسئولیتش باید ارتباط عمیق‌تری با کتاب‌ها داشته باشد، در راستای آن به دستاوردهای دیگری در زمینه‌‌های فردی و شغلی نیز خواهد رسید که ناشی از ارزشمندی کتاب‌ها و نوشتن درباره آن‌هاست.

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

 1. سبام.
  ممنونم از اطلاعات خوبی که در اختیار گذاشتید.
  این چند وقت خیلی درگیر این موضوع بودم که مروری بر کتابهایی که شروع به خواندن میکنم بنویسم.
  حتی اگه تنها فایده اش که بنظرم مهمترین مزیتش محسوب میشه بخاطر آوری سریع مطالبی باشه که خوندیم؛می ارزه وقت گذاشت و مرورنویسی رو یادگرفت

  1. سلام سپیده عزیز
   خوشحالم که محتوا، مفید بوده😊
   چقدر عالی که می‌خوایید مرور بنویسید. منتظر مرورهای خوب‌تون هستیم😊

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا