مقاله‌های آموزشی
موضوعات داغ

شما چگونه با کتاب‌ها آشنا می‌شوید؟

فواید مرور برای خوانندگان کتاب

احتمالاً با من هم‌عقیده‌ هستید که هیچ ‌چیز، جای قدم زدن در بین قفسه‌های پر از کتابِ کتاب‌فروشی‌ها با آن عطر دلنشین و مدهوش‌کننده‌‌شان را نمی‌گیرد و هیچ حسی، جایگزین ورق زدن و سیاحت در لابلای سطرهای کتاب‌ نیست. این گشت‌زنی بین مغازه‌ها و کتاب‌ها، حال و هوایی دارد که جدا از فعلِ خواندن کتاب است. این نوع کتابگردی، بیشتر باعث پر شدن مخزن عشق‌مان نسبت به کتاب، به خاطر ذاتِ کتاب است، بدون اینکه چندان به کیفیت اثر وابسته باشد.

اما وقتی پای انتخاب دقیق و مطالعه هدفمند در میان باشد، آن وقت باید توجه و دقت نظر بیشتری به خرج داد. دیگر تنها نمی‌توان به ورق زدن و دیدن عنوان کتاب و نام نویسنده و ناشر یا خواندن فهرست و پشت جلد کتاب اکتفا کرد. هرچند گهگاه ممکن است شانس با ما یار باشد و در این میان به کتاب‌های بسیار خوبی هم بربخوریم که شاید به هیچ طریق دیگری امکان آشنایی و مطالعه آن‌ها را نداشتیم.

اما این روش به عنوان یک قانون کلی، روش قابل اعتمادی به حساب نمی‌آید و البته با دیجیتالی شدن بسیاری از محصولات از جمله کتاب، در بسیاری از مواقع همین توفیقِ تورق را هم نخواهیم داشت.

با توجه به تعداد زیاد کتاب‌ها و زمان محدود ما، نتیجه می‌گیریم راه منطقی‌ این است که قبل از گزینش یک کتاب، اطلاعات کافی و خوبی از آن داشته باشیم. اما این اطلاعات چیزی بیش از چندخط توضیح تکراری در سایت‌ها، نظرات سلیقه‌ای در پیج‌های شخصی یا نقدهای تخصصی است.

ما به دانستن طرح کلی کتاب و ایده‌ی اصلی نویسنده نیاز داریم. باید بدانیم نویسنده با چه دیدگاه و از چه زاویه‌ای به موضوع پرداخته و چگونه استدلال کرده است؟ لازم است بدانیم محتوای کتاب در چه سطحی از کیفیت قرار دارد و در مقایسه با سایر تالیفاتِ این حوزه در چه رتبه‌ای قرار دارد؟ اگر کتاب داستانی است، آیا نویسنده عناصر داستانی را به خوبی پیاده کرده است؟ اگر کتابی ترجمه شده است، آیا مترجم توانسته منظور نویسنده و محتوای کتاب را به صورت روان و منسجم منتقل کند؟ چه ناشران دیگری این کتاب را چاپ کرده‌اند؟ این کتاب برای چه مخاطبی مناسب‌تر است و پاسخگوی نیاز چه افرادی است؟

و از این دست معلوماتی که باعث می‌شوند ما دید بهتر و کامل‌تری نسبت به کتاب داشته باشیم و با اطمینان خاطر بیشتری تصمیم بگیریم.

اینکه از کتابداران انتظار داشته باشیم در مورد “هر” کتابی تمام این اطلاعات را داشته باشند، توقع نابجایی است. اما مرورنویس‌ها با نوشتن مرور، چنین راهنمایی‌های کاملی را به ما ارائه می‌دهند.

آن‌ها در مرور به سه مسئله اصلی در مورد کتاب‌ می‌پردازند؛ آن‌ها طرح کلی کتاب را به تصویر می‌کشند، کیفیت کتاب را ارزیابی می‌کنند و می‌گویند مخاطبان اصلی کتاب چه کسانی هستند. با مطالعه مرور حتی اگر کتاب مورد بررسی مطابق میل ما نباشد، باز هم به اطلاعات خوبی در مورد یک کتاب دست پیدا کرده‌ایم که ممکن است در جایی دیگر به کارمان بیاید و یا حتی بتوانیم آن کتاب را به شخص دیگری پیشنهاد کنیم.

پس در حقیقت مرور برای خوانندگان نقش یک مشاور برای انتخاب درست را ایفا می‌کند که در شرایط مختلفی می‌تواند راهگشا باشد، مثل:

انتخاب بهتر در موضوع و سبک مورد علاقه و نیاز؛

آشنایی با نویسندگان جدید؛

آشنایی با کتاب‌های خوبی که تبلیغات خوبی نداشته‌اند؛

آشنایی با کتاب‌ها در حوزه‌های متنوع؛

برنامه‌ریزی برای سیر مطالعاتی، چه شخصی و چه پژوهشی؛

تصمیم‌گیری بین خرید یا امانت گرفتن کتاب؛

تجربه بهتر در خرید آنلاین کتاب؛

هنگام مواجه شدن با حجم انبوهی از کتاب‌ها و تالیفات جدید در نمایشگاه‌های کتاب؛

انتخاب کتاب برای دوره‌های آموزشی، مسابقات و کمپین‌های کتاب‌خوانی؛

انتخاب هدیه برای دوستان با سلایق متفاوت؛

و …

پس مرور را جدی بگیریم، زیرا مرور بیش از آنچه به نظر می‌رسد مهم است!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا